Alchemia w Toruniu
30.10.2024 r.
30 października uczniowie Koła Chemicznego Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Nietążkowie wraz z opiekunkami: Małgorzatą Dąbrowską, Ewą Nowacką-Wieczorek, Janiną Bobowską, Katarzyną Lupą i Magdaleną Połczyńską uczestniczyli w zajęciach laboratoryjnych Centrum Chemii w Małej Skali w Toruniu.
Zajęcia w pachnącej mydlarni i laboratorium pełnie magii chemii organicznej pod fachowym okiem panów: Łukasza Spornego i Piotra Wróblewskiego zachwyciły młodych chemików. Każdy z uczestników mógł własnoręcznie wykonać mydło w fantazyjnych kolorach i kształtach a innowacyjna technologia małej skali Small-Scale Chemistry pozwoliła na nowo odkryć świat związków organicznych. Technika SSC, stosowana jest do celów dydaktycznych na różnych poziomach kształcenia, ułatwia efektywne nauczanie poprzez samodzielne wykonywanie przez uczniów doświadczeń ukazujących istotę przemian chemicznych. Efekty doświadczeń i eksperymentów były widowiskowe. Uczniowie powrócili do szkoły zainspirowani nowymi pomysłami laboratoryjnymi. Kamienica Alchemika pozostawia niezapomniane wrażenia.
Magdalena Połczyńska
Kalendarz przytuliska
Nowy kalendarz przytuliska na rok 2024/2025
pokaż »
« ukryj
Kalendarz przytuliska
Reaguj na przemoc
Ośrodek Pomocy Społecznej w Śmiglu apeluje:
Reaguj na przemoc. Niech zamknięcie w domu nie zamyka furtki do szukania pomocy.
W mediach pojawia się wiele informacji alarmujących o wzrastającej przemocy domowej. Powodem negatywnych zdarzeń w rodzinach (kłótni, awantur, konfliktów, napięć emocjonalnych, które mogą prowadzić do przemocy), jest z pewnością szczególna sytuacja w jakiej się znajdujemy.
Zjawisko epidemii i związanej z tym izolacji nie było nam do tej pory znane. Powoduje lęk o zdrowie, życie, pracę, bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich. Z tak skrajnymi emocjami trudno sobie poradzić. Lęk może prowadzić do negatywnych emocji, a te zaś do niekontrolowanej złości i wybuchu agresji.
Nie pozwól by lęk zdominował życie i działanie.
Reaguj na przemoc. Reaguj kiedy zauważysz, że ktoś nie radzi sobie z emocjami. Reaguj kiedy sam doznajesz przemocy.
Pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej w Śmiglu pozostają w gotowości do udzielania wsparcia i pomocy. Epidemia nie zamyka furtki do szukania pomocy.
Przerwij przemoc i skontaktuj się z pracownikiem Ośrodka Pomocy Społecznej. Oferujemy wsparcie psychologiczne, pomoc prawnika, mediacje, rozmowy wspierające.
Zadzwoń: 65 5180 969 lub 515 541 575
W sytuacjach alarmowych 112
Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111
Całodobowo numer tel. na Niebieską Linię 800 120 002
Monika Wyszogrodzka-Bobrowska
Starszy Specjalista Pracy Socjalnej