Biblioteka i MCI czynne:
Poniedziałek: | 800 – 1500 |
Wtorek: | 800 – 1500 |
Środa: | 800 – 1500 |
Czwartek: | 800 – 1500 |
Piątek: | 800 – 1400 |
Księgozbiór
Biblioteka gromadzi księgozbiór odpowiadający specjalnościom kształcenia uczniów oraz zainteresowaniom czytelników.Posiadamy przede wszystkim książki poświęcone architekturze krajobrazu, hodowli koni, rolnictwu, przedmiotom żywieniowym, ekonomicznym i handlowym.
Nasz księgozbiór liczy ponad 12 tys. woluminów. Ponadto prenumerujemy 14 tytyłów czasopism (Cogito, Kwietnik, Farmer, Top-Agrar, Przegląd Gastronomiczny, Biblioteka w Szkole, Biologia w Szkole, Chemia w Szkole, Geografia w Szkole, Język Polski w Liceum, Głos Pedagogiczny, Wiadomości Historyczne)
Regulamin biblioteki szkolnej
Podstawa prawna:- Ustawa z dnia 07 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. Nr 67 poz. 329 z 1996r. z późniejszymi zmianami);
- Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 r. (Dz. U. Nr 61, poz. 624 z późniejszymi zmianami) w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół;
- Statut Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Kasprowicza w Nietążkowie
- Z biblioteki mogą korzystać wszyscy uczniowie (także słuchacze), nauczyciele i pracownicy szkoły oraz rodzice uczniów za pośrednictwem swoich dzieci i inne osoby – tylko w czytelni.
- Biblioteka czynna jest w ciągu roku szkolnego, w czasie zajęć dydaktycznych. Biblioteka udostępnia swoje zbiory w godzinach wyznaczanych corocznie zgodnie z organizacją roku szkolnego.
- Biblioteka umożliwia uczniom wypożyczanie książek na okres ferii i wakacji.
- Biblioteka umożliwia czytelnikom korzystanie z księgozbioru podręcznego na miejscu.
- Z końcem roku szkolnego uczniowie kończący naukę w szkole powinni zwrócić wszystkie książki.
- Czytelnicy opuszczający szkołę (uczniowie i pracownicy) zobowiązani są do pobrania zaświadczenia (karty obiegowej) potwierdzającej zwrot wypożyczonych książek.
- Biblioteka gromadzi i opracowuje zbiory oraz udostępniania je.
- Bibliotekarze informują o zbiorach własnych, innych bibliotek oraz ośrodków kultury.
- Biblioteka popularyzuje książki, nowości wydawnicze oraz wpływa na kształtowanie kultury czytelniczej i humanistycznej uczniów.
- Bibliotekarze rozbudzają i rozwijają potrzeby czytelnicze i informacyjne związane z nauką szkolną i z indywidualnymi zainteresowaniami uczniów.
- Przysposabianie uczniów do samokształcenia, uczenie ich poszukiwania, porządkowania i wykorzystywania informacji z różnych źródeł.
- Wyrabianie poczucia estetyki poprzez uświadamianie konieczności szanowania książek, czasopism i innych materiałów bibliotecznych.
- Biblioteka wspomaga szkołę w realizacji programów edukacyjnych i wychowawczych.
- Bibliotekarze organizują różnorodne działania rozwijające kulturową i społeczną wrażliwość uczniów.
- Nauczyciele (zwłaszcza wychowawcy) współpracują z bibliotekarzami. Pomagają w egzekwowaniu zwrotów książek do biblioteki. Konsultują zakup nowych książek oraz są członkami komisji przeprowadzającej selekcję zbiorów.
- Bibliotekarze współpracują z innymi bibliotekami (biblioteki publiczne i pedagogiczne), w celu propagowania czytelnictwa, wymianę informacji o zgromadzonym księgozbiorze oraz współorganizacji imprez czytelniczych (np. happeningi, wystawy związane z książką i kulturą), a także w celu podnoszenia swojej wiedzy na temat książek i pracy bibliotek.
- Uczniowie oraz rodzice mogą zgłaszać swoje propozycje dotyczące zakupu nowości oraz działań podejmowanych przez bibliotekarzy. Współpraca obejmuje także pomoc w organizacji i udział w działaniach promujących czytelnictwo.
- Czytelnik może wypożyczać książki wyłącznie na swoje nazwisko.
- Czytelnik jednorazowo może wypożyczyć 4 książki na okres miesiąca (w uzasadnionych przypadkach bibliotekarz może ograniczyć lub zwiększyć liczbę wypożyczanych książek podając termin ich zwrotu).
- Można wypożyczać płyty CD i DVD oraz audiobooki po jednym egzemplarzu na okres tygodnia.
- Nie można wypożyczonych książek oddać innej osobie bez udziału biblioteki.
- Czytelnik może prosić o zarezerwowanie potrzebnej mu książki.
- Wobec czytelnika przetrzymującego książki stosuje się wstrzymanie wypożyczeń do momentu zwrócenia zaległych pozycji.
- W bibliotece obowiązuje cisza. Nie wolno używać telefonów i innych urządzeń mogących zakłócać pracę i naukę.
- W bibliotece nie wolno spożywać posiłków.
- Poszanowanie książek.
- Czytelnik obowiązany jest oddać wypożyczoną książkę w dobrym stanie.
- Czytelnik odpowiada materialnie za zniszczenie wypożyczonych przez siebie książek.
- Książki i inne dokumenty należy szanować jako dobro wspólne. Zauważone uszkodzenia zgłasza się bibliotekarzowi.
- Czytelnik obowiązany jest odkupić zgubioną książkę, bądź zwrócić inną o równej lub większej wartości, lub wpłacić za pokwitowaniem należność w wysokości ustalonej przez bibliotekarza, a odpowiadającej rzeczywistej wartości książki.
- Każdy uczeń zobowiązany jest zapoznać się z regulaminem biblioteki.
Pracownicy
mgr Zofia Mazany-Sterna - w latach 1977 - 2007
mgr Joanna Dolczewskamgr Lidia Spławska
Opracowanie: Joanna Dolczewska