Święto Drzewa
18.10.2023 r.
Święto Drzewa jest programem edukacji ekologicznej Klubu Gaja, którego celem jest edukacja w zakresie zmian klimatycznych i ochrony drzew. Od 2007 roku program bierze udział w Kampanii Miliarda Drzew dla Planety – ogólnoświatowej inicjatywie sadzenia drzew, aby sprostać wyzwaniom jakie niosą zmiany klimatyczne, wspieranej przez ONZ.
Celem programu jest edukacja dla rozwoju zrównoważonego i podnoszenie świadomości ekologicznej społeczeństwa w zakresie ochrony środowiska i zmian klimatu na Ziemi, poparta konkretnymi działaniami – sadzeniem i ochroną drzew. Wspólne sadzenie drzew w ramach programu, przyczynia się do zwiększenia zalesienia i zadrzewienia oraz do zmniejszenia skutków zmian klimatu. Wydarzeniom towarzyszy edukacja ekologiczna na terenie całego kraju.
18 października uczniowie klasy 3tif wraz z wychowawczynią i opiekunkami uczestniczyli w zielonej dydaktyce z okazji Święta Drzewa w Nadleśnictwie Kościan. Pani Magdalena Marchelek Pawlak ukazała nam jesienną odsłonę lasu. W szkółce drzew leśnych Nadleśnictwa Kościan zapoznaliśmy się z planowaniem kompleksów leśnych i powstawaniem materiału szkółkarskiego. Panowie z Koła Łowieckiego nr 10 „Ryś” Kościan zaprosili nas na fantastyczną biesiadę przy ognisku podczas której opowieściom myśliwskim o lesie nie było końca. Młodzież mogła zapoznać się z zależnościami jakie panują w ekosystemach leśnych.
Organizatorom dziękujemy
Magdalena Połczyńska

Stypendium
Stowarzyszenia Oświatowego
im. Dezyderego Chłapowskiego
zgłaszanie od 15 marca do 15 maja
pokaż »
« ukryj

Stypendium
Stowarzyszenia Oświatowego
im. Dezyderego Chłapowskiego

Reaguj na przemoc
Ośrodek Pomocy Społecznej w Śmiglu apeluje:
Reaguj na przemoc. Niech zamknięcie w domu nie zamyka furtki do szukania pomocy.
W mediach pojawia się wiele informacji alarmujących o wzrastającej przemocy domowej. Powodem negatywnych zdarzeń w rodzinach (kłótni, awantur, konfliktów, napięć emocjonalnych, które mogą prowadzić do przemocy), jest z pewnością szczególna sytuacja w jakiej się znajdujemy.
Zjawisko epidemii i związanej z tym izolacji nie było nam do tej pory znane. Powoduje lęk o zdrowie, życie, pracę, bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich. Z tak skrajnymi emocjami trudno sobie poradzić. Lęk może prowadzić do negatywnych emocji, a te zaś do niekontrolowanej złości i wybuchu agresji.
Nie pozwól by lęk zdominował życie i działanie.
Reaguj na przemoc. Reaguj kiedy zauważysz, że ktoś nie radzi sobie z emocjami. Reaguj kiedy sam doznajesz przemocy.
Pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej w Śmiglu pozostają w gotowości do udzielania wsparcia i pomocy. Epidemia nie zamyka furtki do szukania pomocy.
Przerwij przemoc i skontaktuj się z pracownikiem Ośrodka Pomocy Społecznej. Oferujemy wsparcie psychologiczne, pomoc prawnika, mediacje, rozmowy wspierające.
Zadzwoń: 65 5180 969 lub 515 541 575
W sytuacjach alarmowych 112
Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111
Całodobowo numer tel. na Niebieską Linię 800 120 002
Monika Wyszogrodzka-Bobrowska
Starszy Specjalista Pracy Socjalnej