Dydaktyka leśna – Dzień Ochrony Środowiska
5.6.2024 r.
Każdego roku 5 czerwca obchodzimy światowy Dzień Ochrony Środowiska. To bardzo ważne święto ekologiczne. Tegoroczna edycja koncentruje się na kwestiach związanych z renaturyzacją gruntów, pustynnieniem i odpornością na suszę.
W tym szczególnym dniu młodzież z klasy 1 loa ZSP im. Jana Kasprowicza w Nietążkowie wraz z opiekunkami: Anną Prawicką-Soból, Katarzyną Lupą i Magdaleną Połczyńską wybrała się do Nadleśnictwa Kościan na lekcję tematyczną w szkółce leśnej. Starszy specjalista służby leśnej pani Magdalena Marchelek-Pawlak zapoznała uczniów z tajnikami życia drzew od momentu powstania siewki do wysadzenia na stanowisko stałe w lesie. Opowiedziała o roli ekologicznej zadrzewień strukturalnych naszego globu. Młodzież aktywnie uczestniczyła w edukacji na ścieżce dydaktycznej. Pan Wojciech Włodarczak – starszy strażnik leśny zaprezentował wóz patrolowo-gaśniczy Ford Reanger, który na co dzień patroluje tereny leśne i pomaga w ochronie pobliskiego drzewostanu. Spotkanie zakończyła wspólna biesiada przy ognisku.
MP
Kalendarz przytuliska
Nowy kalendarz przytuliska na rok 2024/2025
pokaż »
« ukryj
Kalendarz przytuliska
Reaguj na przemoc
Ośrodek Pomocy Społecznej w Śmiglu apeluje:
Reaguj na przemoc. Niech zamknięcie w domu nie zamyka furtki do szukania pomocy.
W mediach pojawia się wiele informacji alarmujących o wzrastającej przemocy domowej. Powodem negatywnych zdarzeń w rodzinach (kłótni, awantur, konfliktów, napięć emocjonalnych, które mogą prowadzić do przemocy), jest z pewnością szczególna sytuacja w jakiej się znajdujemy.
Zjawisko epidemii i związanej z tym izolacji nie było nam do tej pory znane. Powoduje lęk o zdrowie, życie, pracę, bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich. Z tak skrajnymi emocjami trudno sobie poradzić. Lęk może prowadzić do negatywnych emocji, a te zaś do niekontrolowanej złości i wybuchu agresji.
Nie pozwól by lęk zdominował życie i działanie.
Reaguj na przemoc. Reaguj kiedy zauważysz, że ktoś nie radzi sobie z emocjami. Reaguj kiedy sam doznajesz przemocy.
Pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej w Śmiglu pozostają w gotowości do udzielania wsparcia i pomocy. Epidemia nie zamyka furtki do szukania pomocy.
Przerwij przemoc i skontaktuj się z pracownikiem Ośrodka Pomocy Społecznej. Oferujemy wsparcie psychologiczne, pomoc prawnika, mediacje, rozmowy wspierające.
Zadzwoń: 65 5180 969 lub 515 541 575
W sytuacjach alarmowych 112
Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111
Całodobowo numer tel. na Niebieską Linię 800 120 002
Monika Wyszogrodzka-Bobrowska
Starszy Specjalista Pracy Socjalnej