Dzień Dawcy Szpiku. Nietążkowo.
21.04.2023 r.
Dzień Dawcy Szpiku Nietążkowo,21.04.2023
W Polsce rokrocznie ponad 12 000 dorosłych,młodzieży i dzieci słyszy diagnozę: nowotwór krwi, czyli białaczka. Dla wielu z tych osób jedyną szansą na wyzdrowienie jest pomoc od zupełnie obcej osoby-zarejestrowanej jako potencjalny dawca szpiku,gdzieś w Polsce lub na świecie. W związku z tym, w piątek 21 kwietnia w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Nietążkowie po raz kolejny odbył się Dzień Dawcy Szpiku. Z tej okazji gościliśmy w naszej szkole panią Marię Homan i Beatę Gadzińską z fundacji „Drużyna Szpiku”. Podczas wykładu,które miało miejsce w auli szkolnej,młodzież zapoznała się z zagadnieniami dotyczącymi chorób układu krwionośnego oraz metod pozyskiwania i przeszczepiania szpiku kostnego. Uświadomiono im również z jaką odpowiedzialnością wiąże się decyzja o przystąpieniu do potencjalnych dawców szpiku. Dzień Dawcy Szpiku zakończył się kolejną edycją biegu charytatywnego Mila Szpiku. Do zawodów przystąpiło 193 uczniów,a zwycięzcy w kategorii chłopców i dziewcząt odebrali okolicznościowe statuetki. Wśród wszystkich uczestników rozlosowano nagrody fundacji „Drużyna Szpiku”.
Wyniki XI Edycji Mila Szpiku:
Kategoria dziewcząt:
1. Blanka Spychała 1lob
2. Maja Han 2lob
3. Sandra Szczygieł 4sta
Kategoria chłopców:
1. Ignacy Pudliszewski 2lob
2. Nikodem Frąckowiak 1lob
3. Kamil Rybakowski 2b1b
Łukasz Złotkowski

Konkurs
„Hejt, a Ty – po której stornie jesteś”
do 15 września 2025
zgłoszenia do 15 września
pokaż »
« ukryj

Konkurs
„Hejt, a Ty – po której stornie jesteś”

Reaguj na przemoc
Ośrodek Pomocy Społecznej w Śmiglu apeluje:
Reaguj na przemoc. Niech zamknięcie w domu nie zamyka furtki do szukania pomocy.
W mediach pojawia się wiele informacji alarmujących o wzrastającej przemocy domowej. Powodem negatywnych zdarzeń w rodzinach (kłótni, awantur, konfliktów, napięć emocjonalnych, które mogą prowadzić do przemocy), jest z pewnością szczególna sytuacja w jakiej się znajdujemy.
Zjawisko epidemii i związanej z tym izolacji nie było nam do tej pory znane. Powoduje lęk o zdrowie, życie, pracę, bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich. Z tak skrajnymi emocjami trudno sobie poradzić. Lęk może prowadzić do negatywnych emocji, a te zaś do niekontrolowanej złości i wybuchu agresji.
Nie pozwól by lęk zdominował życie i działanie.
Reaguj na przemoc. Reaguj kiedy zauważysz, że ktoś nie radzi sobie z emocjami. Reaguj kiedy sam doznajesz przemocy.
Pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej w Śmiglu pozostają w gotowości do udzielania wsparcia i pomocy. Epidemia nie zamyka furtki do szukania pomocy.
Przerwij przemoc i skontaktuj się z pracownikiem Ośrodka Pomocy Społecznej. Oferujemy wsparcie psychologiczne, pomoc prawnika, mediacje, rozmowy wspierające.
Zadzwoń: 65 5180 969 lub 515 541 575
W sytuacjach alarmowych 112
Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111
Całodobowo numer tel. na Niebieską Linię 800 120 002
Monika Wyszogrodzka-Bobrowska
Starszy Specjalista Pracy Socjalnej