W dniach 20 i 21 października br. odbyła się konferencja naukowa zorganizowana przez Stowarzyszenie Czas A.R.T., Muzeum Okręgowe w Lesznie oraz Muzeum Ziemi Wschowskiej. Temat przewodni konferencji to „Miasta na ziemi wschowskiej i pograniczu wielkopolsko-śląskim od średniowiecza do 1887 roku”.
Tradycyjnie prelegentami byli m.in. pracownicy naukowi Uniwersytetu Zielonogórskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego, pracownicy Muzeum Okręgowego w Lesznie, Muzeum Ziemi Wschowskiej we Wschowie.
Tematyka wykładów była różnorodna. Dowiedzieliśmy się m.in. o początkach miasta Leszna w świetle współczesnych badań archeologicznych, na jakich zasadach funkcjonowały niewielkie dziś miasteczka takie jak Szlichtyngowa czy Święciechowa. Spore zainteresowanie wzbudziły wykłady na temat wież i ich zwieńczeń w kościołach Leszna i Wschowy. Miasto to nie tylko zabudowa. To przede wszystkim jego mieszkańcy. Na przykładzie Johanna Samuela Gieringa – kupca z Leszna, mogliśmy prześledzić jego karierę kupiecką i duchowną. Analiza inwentarzy pozwoliła zapoznać się z majątkiem leszczyńskiej rodziny Jacobsenów.
Wzorem poprzednich lat, grupa młodzieży z naszej szkoły mogła brać udział w tym wydarzeniu. Warto bliżej poznać historię naszej małej ojczyzny.
Konkurs „Biznes z przyszłością” od 21 września 2023 r. pokaż »« ukryj
Konkurs „Biznes z przyszłością”
Szkoła na kasetach VHS szczególnie dla naszych absolwentów
W naszej szkole, w Nietążkowie, proponujemy zawód DEKARZA na poziomie branżowej szkoły I stopnia i w technikum. Uczniowie, którzy się kształcą w tym kierunku, są pod opieką Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy. Z tego względu mają bezpłatne szkolenia, stypendium na zakończenie każdej klasy oraz bardzo dobrej jakości, w fantastycznej stylistyce ubiory do pracy.
Ośrodek Pomocy Społecznej w Śmiglu apeluje: Reaguj na przemoc. Niech zamknięcie w domu nie zamyka furtki do szukania pomocy.
W mediach pojawia się wiele informacji alarmujących o wzrastającej przemocy domowej. Powodem negatywnych zdarzeń w rodzinach (kłótni, awantur, konfliktów, napięć emocjonalnych, które mogą prowadzić do przemocy), jest z pewnością szczególna sytuacja w jakiej się znajdujemy.
Zjawisko epidemii i związanej z tym izolacji nie było nam do tej pory znane. Powoduje lęk o zdrowie, życie, pracę, bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich. Z tak skrajnymi emocjami trudno sobie poradzić. Lęk może prowadzić do negatywnych emocji, a te zaś do niekontrolowanej złości i wybuchu agresji.
Nie pozwól by lęk zdominował życie i działanie.
Reaguj na przemoc. Reaguj kiedy zauważysz, że ktoś nie radzi sobie z emocjami. Reaguj kiedy sam doznajesz przemocy.
Pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej w Śmiglu pozostają w gotowości do udzielania wsparcia i pomocy. Epidemia nie zamyka furtki do szukania pomocy.
Przerwij przemoc i skontaktuj się z pracownikiem Ośrodka Pomocy Społecznej. Oferujemy wsparcie psychologiczne, pomoc prawnika, mediacje, rozmowy wspierające.
Zadzwoń: 65 5180 969 lub 515 541 575
W sytuacjach alarmowych 112
Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111
Całodobowo numer tel. na Niebieską Linię 800 120 002
Monika Wyszogrodzka-Bobrowska Starszy Specjalista Pracy Socjalnej