Zajęcia „Nie bądź ofiarą walcz o swoje prawa”
22.09.2021 r.
Zajęcia „Nie bądź ofiarą walcz o swoje prawa”.
22 września 2021 r. gościliśmy w naszej szkole mecenasa Mateusza Idziaka i mecenasa Marka Wojciechowskiego. Obaj Panowie prowadzili zajęcia dla uczniów naszej szkoły (1 loa, 1 lob, 1 saz, 1 b1a, 2 tis, 2 taf, 2 loa, 2 los, 3 slb, 3 stb) na temat „Nie bądź ofiarą-walcz o swoje prawa.” W ciągu ośmiu godzin lekcyjnych młodzież poznała definicję ofiary przestępstwa, jej prawa oraz instytucje, w których może szukać pomocy. Zostały też poruszone zagadnienia związane z profilaktyką i zwalczaniem przestępstw oraz kwestie odpowiedzialności karnej za czyny zabronione pod groźbą kary. Uczniowie poznali funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości. Zajęcia pokazały jak w oparciu o przepisy kodeksu karnego i kodeksu postępowania karnego szukać ochrony prawnej. Młodzież aktywnie uczestniczyła w prelekcji, w trakcie której padło wiele pytań. Oczywiście nie pozostały one bez odpowiedzi. Pan mecenas Mateusz Idziak i Pan mecenas Marek Wojciechowski rozwiali wszelkie wątpliwości prawne młodych ludzi. Zajęcia uświadomiły uczestnikom jakie prawa im przysługują w omawianych sytuacjach i jakie postawy powinni przyjmować chcąc się bronić.
K.Z.

Konkurs
„Hejt, a Ty – po której stornie jesteś”
do 15 września 2025
zgłoszenia do 15 września
pokaż »
« ukryj

Konkurs
„Hejt, a Ty – po której stornie jesteś”

Reaguj na przemoc
Ośrodek Pomocy Społecznej w Śmiglu apeluje:
Reaguj na przemoc. Niech zamknięcie w domu nie zamyka furtki do szukania pomocy.
W mediach pojawia się wiele informacji alarmujących o wzrastającej przemocy domowej. Powodem negatywnych zdarzeń w rodzinach (kłótni, awantur, konfliktów, napięć emocjonalnych, które mogą prowadzić do przemocy), jest z pewnością szczególna sytuacja w jakiej się znajdujemy.
Zjawisko epidemii i związanej z tym izolacji nie było nam do tej pory znane. Powoduje lęk o zdrowie, życie, pracę, bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich. Z tak skrajnymi emocjami trudno sobie poradzić. Lęk może prowadzić do negatywnych emocji, a te zaś do niekontrolowanej złości i wybuchu agresji.
Nie pozwól by lęk zdominował życie i działanie.
Reaguj na przemoc. Reaguj kiedy zauważysz, że ktoś nie radzi sobie z emocjami. Reaguj kiedy sam doznajesz przemocy.
Pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej w Śmiglu pozostają w gotowości do udzielania wsparcia i pomocy. Epidemia nie zamyka furtki do szukania pomocy.
Przerwij przemoc i skontaktuj się z pracownikiem Ośrodka Pomocy Społecznej. Oferujemy wsparcie psychologiczne, pomoc prawnika, mediacje, rozmowy wspierające.
Zadzwoń: 65 5180 969 lub 515 541 575
W sytuacjach alarmowych 112
Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111
Całodobowo numer tel. na Niebieską Linię 800 120 002
Monika Wyszogrodzka-Bobrowska
Starszy Specjalista Pracy Socjalnej