Dzie�� Dawcy Szpiku
15.04.2015 r.
Dnia 15 kwietnia br. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Dawcy Szpiku. Z tej okazji uczniowie mieli możliwość zarejestrowania się jako dawcy tego cennego daru. Całe przedsięwzięcie odbyło się z inicjatywy Fundacji DKMS. Akcja została zrealizowana z myślą o pacjentach, dla których jedyną szansą na wyleczenie jest przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego. W przeciągu kilku godzin Fundacja, dzięki pomocy młodzieży z Samorządu Uczniowskiego, zarejestrowała ok. 20 potencjalnych dawców szpiku. O godz. 10:30 uczniowie wzięli udział w wykładzie pani Marii Homan, przedstawicielki Fundacji „Drużyna Szpiku”. Prelekcja dotyczyła rekrutacji dawców komórek macierzystych oraz sposobów przeszczepu szpiku. Prelegentka zapewniła młodzież o bezbolesnym poborze zarówno komórek krwiotwórczych, jak i szpiku z talerza kości biodrowej, podczas którego dawca jest znieczulony ogólnie i również nie odczuwa bólu. Po wykładzie odbył się kolejny punkt dzisiejszych obchodów, czyli bieg „Mila Szpiku”, w którym wzięło udział 100 osób. Rywalizacja odbywała się w dwóch kategoriach: chłopców i dziewcząt. Fundatorem nagród była Fundacja „Drużyna Szpiku”, której przedstawiciele wręczyli wyróżnienia następującym zwycięzcom:
a) w kategorii dziewcząt:
I miejsce Monika Zarabska kl. I thot
II miejsce Angelika Lisiak kl. II loa
III miejsce Marcelina Gindera kl. II loc
b) w kategorii chłopców:
I miejsce Dominik Marcinkowski kl. I ti
II miejsce Adrian grabowski kl. II loc
III miejsce Norbert Zarabski kl. II tż
Po zakończeniu sportowych zmagań i wręczeniu nagród, rozlosowano upominki ufundowane przez ww. Fundację.
A.Z.

Odbiór świadectw
maturalnych
od 8 lipca 2025 r.
od godz. 10:00
pokaż »
« ukryj

Odbiór świadectw
maturalnych
Odbiór świadectw maturalnych
od 8 lipca 2025 r. od godz. 10:00

Konkurs
„Hejt, a Ty – po której stornie jesteś”
do 15 września 2025
zgłoszenia do 15 września
pokaż »
« ukryj

Konkurs
„Hejt, a Ty – po której stornie jesteś”

Reaguj na przemoc
Ośrodek Pomocy Społecznej w Śmiglu apeluje:
Reaguj na przemoc. Niech zamknięcie w domu nie zamyka furtki do szukania pomocy.
W mediach pojawia się wiele informacji alarmujących o wzrastającej przemocy domowej. Powodem negatywnych zdarzeń w rodzinach (kłótni, awantur, konfliktów, napięć emocjonalnych, które mogą prowadzić do przemocy), jest z pewnością szczególna sytuacja w jakiej się znajdujemy.
Zjawisko epidemii i związanej z tym izolacji nie było nam do tej pory znane. Powoduje lęk o zdrowie, życie, pracę, bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich. Z tak skrajnymi emocjami trudno sobie poradzić. Lęk może prowadzić do negatywnych emocji, a te zaś do niekontrolowanej złości i wybuchu agresji.
Nie pozwól by lęk zdominował życie i działanie.
Reaguj na przemoc. Reaguj kiedy zauważysz, że ktoś nie radzi sobie z emocjami. Reaguj kiedy sam doznajesz przemocy.
Pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej w Śmiglu pozostają w gotowości do udzielania wsparcia i pomocy. Epidemia nie zamyka furtki do szukania pomocy.
Przerwij przemoc i skontaktuj się z pracownikiem Ośrodka Pomocy Społecznej. Oferujemy wsparcie psychologiczne, pomoc prawnika, mediacje, rozmowy wspierające.
Zadzwoń: 65 5180 969 lub 515 541 575
W sytuacjach alarmowych 112
Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111
Całodobowo numer tel. na Niebieską Linię 800 120 002
Monika Wyszogrodzka-Bobrowska
Starszy Specjalista Pracy Socjalnej