Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Kasprowicza w Nietążkowie
Close X

Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Kasprowicza w Nietążkowie

Facebook

Poniedziałek, 20 września 2021 r.
Całodobowa infolinia NFZ
800-190-590
Nasi wolontariusze laureatami
06.2015 r.

„Stosunek do zwierząt jest miarą człowieczeństwa”

Wiedzą o tym doskonale wolontariusze, którzy od 2010 roku w każdą sobotę spotykają się w przytulisku w Koszanowie w celu niesienia pomocy bezdomnym zwierzętom.
Nie raz zmierzyli się z bezmiarem okrucieństwa w stosunku do bezbronnych zwierząt. Rozmawiamy i zastanawiamy się z czego to wynika? Bardzo często jest to wynikiem totalnej głupoty i braku wiedzy. Ludzie nie wiedzą, że zwierzęta kochają, czują i cierpią. Dlatego tak ważna jest edukacja i uczulanie ludzi, szczególnie młodych na cierpienia zwierząt. Nie jesteśmy jedyni na ziemi i zawsze powinniśmy o tym pamiętać.
Wolontariusze to młodzież powiatu kościańskiego – opiekunem, a także wolontariuszem jest Maria Depczyńska, nauczycielka Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Nietążkowie. Działania wolontariuszy to nie tylko wyprowadzanie psów na spacer, sprzątanie kojców, mycie misek, nalewanie wody i nakładanie jedzenia. Młodzież prowadzi tymczasowe domy adopcyjne, w których opiekuje się zwierzętami podrzuconymi do przytuliska lub bezdomnymi znalezionymi na ulicy. Znajdują psy, którym właściciele nie zapewniają odpowiednich warunków życia a następnie różnymi sposobami starają się nakłonić właścicieli do zmiany tych warunków lub oddania psa lub kota. Następnie znajdują mu nowy dom lub zapewniają tymczasowy pobyt w przytulisku. Podczas tego pobytu pies jest poddawany wielu zabiegom weterynaryjnym, które często ratują mu życie lub zapewniają odzyskanie pełnej sprawności. Podstawowe zabiegi weterynaryjne są wykonywane na koszt gminy ale często warunkiem skutecznej adopcji jest sterylizacja za którą płacą wolontariusze lub znajdują wśród najbliższych i znajomych osoby finansujące te zabiegi. Gmina od września do grudnia 2014 roku sfinansowała sterylizację 6 psów. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu wolontariuszy, szczególnie Huberta Nowaka, Marleny Białas i Pauliny Cudnej, około 200 psów znalazło dom w ciągu czterech lat. Młodzież prowadzi stronę na facebooku „SOS DLA ZWIERZĄT ŚMIGIEL”, która równocześnie jest internetową tablicą informacyjną o adopcji. Wspólnie z Towarzystwem Przyjaciół Zwierząt prowadzimy „Bazarek” na którym sprzedajemy różne drobiazgi, a za uzyskane pieniądze możemy pomagać bezdomnym zwierzętom. Dzięki zamieszczanym na facebooku oraz na innych portalach internetowych zdjęciom i informacjom często odnajdują się właściciele zagubionych psów. Młodzież pracująca w przytulisku jest wspaniała – daje zwierzętom miłość, serce, ręce do głaskania, poświęca wolny czas i co ważne pozwala odzyskać wiarę w człowieka co często trwa miesiącami. Wolontariusze są nieustępliwi w walce o godne życie czworonogów, a psy kochają ich bezgranicznie. Wolontariusze marzą o tym żeby w Polsce tak jak w Stanach Zjednoczonych istniała policja dla zwierząt, która zmuszałaby właścicieli zwierząt do godnego ich traktowania.
Młodzież pracująca w przytulisku robi wszystko żeby psy znalazły domy.
WOLONTARIUSZE:
- Marlena Białas
- Maria Depczyńska – nauczycielka w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Nietążkowie
- Anna Majorczyk
- Justyna Spalona – nauczycielka w przedszkolu w Śmiglu
- Aneta Nowak
- Paulina Stachowiak
- Hubert Nowak
- Kuba Przymus
- Radek Styziński
- Bartosz Larek
- Patryk Samelczk
SZKOŁA PODSTAWOWA W ŚMIGLU:
- Maja Szumacher
- GIMNAZJUM W ŚMIGLU:
- Mateusz Hałas
- Blanka Mleczak
SZKOŁA PODSTAWOWA W STARYM BOJANOWIE:
- Igor Lemański
- Adam Kędziora
- Katarzyna Lewandowska
ZESPÓŁ SZKÓŁ W KOŚCIANIE:
-Marta Ławniczak
- Mikołaj Cudny
UNIWERSYTET PRZYRODNICZY W POZNANIU:
- Paulina Cudna
- Bartosz Ławniczak
LICEUM NR.1 W KOŚCIANIE:
- Aleksandra Maćkowiak
LICEUM NR.1 W LESZNIE:
- Wiktoria Kucharczak
e-dziennik   e-learning
 zdjecie-do-mlegitymacji

Patronat
Politechniki
PoznańskiejCertyfikaty i odznaczenia

zobacz »

Gratulacje i podziękowania


Nasi Partnerzy

zobacz »