Close X

Zespół Szkół Ponadpodstawowych

im. Jana Kasprowicza w Nietążkowie

Sobota, 22 lutego 2020 r.
Wstecz
Weekend z akcją „Sprzątanie Świata”
14-16 wrzesień 2007 r.

Historia i geneza powstania

„Sprzątanie Świata” jest społeczną kampanią na rzecz ochrony środowiska, która inspiruje i umacnia społeczeństwa z każdego zakątka ziemi poprzez sprzątanie, naprawę i troskę o swoje lokalne środowisko. W połączeniu z głównym partnerem jakim jest UNEP (Program Narodów Zjednoczonych do spraw Ochrony Środowiska) Sprzątanie Świata przyciąga firmy, społeczności, organizacje, szkoły rządy w jednym szczytnym celu, jakim jest aktywne działanie na rzecz poprawy lokalnego środowiska co ma nie bagatelną rolę na cały ekosystem. Akcja prowadzona jest zawsze w trzeci weekend września.

Mało kto wie jakie były początki tej akcji. W 1972 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych powołała swoją agendę o nazwie UNEP w celu koordynowania działań ONZ w zakresie ochrony środowiska i stałego monitorowania stanu środowiska na świecie. Siedziba UNEP mieści się w Nairobi, stolicy Kenii. Oddziały UNEP-u znajdują się w Manamie, Bangkoku, Pekinie, Osace, Panamie, Waszyngtonie DC, Nowym Yorku, Brasilii, Hadze, Paryżu, Brukseli, Genewie, Bonn, Wiedniu i Moskwie. Na czele sekretariatu programu stoi Niemiec Achim Steiner. Główne założenia programowe to:

  • zdrowie a środowisko;
  • ekosystemy lądowe;
  • środowisko a rozwój;
  • oceany;
  • klęski naturalne;

Ian Kiernan, australijczyk, był osobą która rozpoczęła akcję sprzątania w Australii, w 1989/1990 r. Następnie, Kiernan i UNEP zorganizowli w 1993 r. Clean up the World (Sprzątanie Świata) akcję, w której bierze udział corocznie ok. 35 milionów ochotników ze 120 krajów.
W Polsce instytucją która koordynuje akcję Sprzątania Świata od 1994 r. jest Fundacja Nasza Ziemia, pod patronatem Ministerstwa Ochrony Środowiska i Ministra Edukacji Narodowej. W tym roku fundacja ta zorganizowała dodatkowy termin sprzątania 18 sierpnia. Była to międzynarodowa akcja sprzątania Bałtyku do której zaproszone były wszystkie kraje leżące nad Bałtykiem. W ramach tej akcji sprzątano plaże, nurkowano w poszukiwaniu podwodnych śmieci, usuwano zaczepione na wrakach sieci, w których każdego roku giną dziesiątki tysięcy ryb, foki i morświny, ptactwo wodne i ludzie. Hasło tegorocznej edycji kampanii to: „Oszczędzaj. Wyłączaj. Odzyskuj. Świeć przykładem!”. Międzynarodowa fundacja ekologiczna Worldwild Fund apeluje by zastosować się do najprostszych zasad oszczędzania energii-można byłoby zaoszczędzić jej wtedy aż 21%. Serdecznie zapraszamy do przyłączenia się do tej akcji, zaczynając już od swojego podwórka.
Żródła:
www.unep.org
www.naszaziemia.pl
www.cleanuptheworld.org

mgr Wincenty Panasiuk


O tym, że nasza planeta jest systematycznie zanieczyszczana przez pozostawiane odpady cywilizacyjne możemy się przekonać na co dzień. Wystarczy popatrzeć dookoła by ujrzeć śmieci wtopione w codzienny krajobraz. Jak co roku we wrześniu staramy się oczyścić Ziemię podczas ogólnopolskiej kampanii „Sprzątanie Świata - Polska”. Tegoroczna edycja odbyła się w dniach 14-16.09. Towarzyszyło jej hasło: „Oszczędzaj. Wyłączaj. Odzyskuj. Świeć przykładem!” Celem „Sprzątania Świata” jest budowanie świadomości ekologicznej oraz inicjowanie działań na rzecz ochrony środowiska – poczynając od uprzątania śmieci, poprzez promocję i stosowanie selektywnej zbiórki odpadów po długofalowe, rozbudowane programy ekologiczne.

Uczniowie naszej szkoły również aktywnie włączyli się do akcji ogólnopolskiej. Teren przyszkolny, okoliczne przydroża i przystanki przydzielono określonym klasom. Młodzież klas I, II, III i IV oraz Koło Ekologiczne wraz z opiekunami wyposażeni w worki i jednorazowe rękawiczki, przekazane szkole przez Urząd Miejski Śmigla, posprzątali wyznaczony teren. Śmieci zostały zabrane przez Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Śmiglu.

„Sprzątanie Świata – Polska 2007” rozpoczęło kampanię edukacyjną związaną z przeciwdziałaniem zmianom klimatycznym, mądrym gospodarowaniem energią i zasobami naturalnymi, a także selektywną zbiórką odpadów i używaniem produktów z recyklingu. Kampania jest przedsięwzięciem ogólnopolskim w którym istotny nacisk kładzie się na najważniejsze aspekty zrównoważonego rozwoju. Informacje motywują do konkretnych, efektywnych działań na rzecz ochrony środowiska, zarówno wymiarze lokalnym jak i globalnym. Realizowana będzie przy współpracy z innymi organizacjami społecznymi, gospodarczymi, samorządowymi, przedstawicielami biznesu i mediów oraz organizacjami odzysku.

Magdalena Połczyńska
Opiekun szkolnego Koła Ekologicznego

 
Patronat
Politechniki
Poznańskiej

bip

Uwaga!

Nowa osoba do kontaktu w sprawie wynajęcia sali sportowej
Hubert Maćkowski
tel. 723 464 265Certyfikaty i odznaczenia
Gratulacje i podziękowania


Nasi Partnerzy

zobacz »