Close X

Zespół Szkół Ponadpodstawowych

im. Jana Kasprowicza w Nietążkowie

Sobota, 22 lutego 2020 r.
Wstecz
Spotkanie z bratem Marianem Markiewiczem
07 listopada 2007 r.

Od tego wszystko się zaczęło.
Dnia siódmego listopada bieżącego roku, mieliśmy zaszczyt gościć w naszych skromnych progach brata Mariana Markiewicza, który współpracował a przede wszystkim przyjaźnił się z Karolem Wojtyłą.
Wszystko zaczęło się w 1977 roku, kiedy to brat Marian odebrał kardynała z lotniska, po czym zawiózł go do Kolegium, gdzie znajdowała się jego rezydencja. Tego dnia między nimi zrodziły się braterskie stosunki i trwały przez długie lata. Wojtyła wzbudzał respekt, ale mimo tego każdy czuł się przy nim swobodnie i bardzo wyjątkowo. To była jego tajemnica – nikt nie wie jak to robił – mówił brat.
Wszyscy słuchaliśmy tych opowieści z zapartym tchem. Opowiadający miał na ustach uśmiech i radość w głosie. Widać było że to co robi sprawia mu radość. Wielkim szczęściem było dla niego dzielenie się i przybliżanie nam osoby tego wielkiego rodaka.
Najbardziej ujmującą była opowieść, kiedy to brat Marian oglądał transmisję w telewizji z ogłoszenia wyników konklawe i usłyszał: Habemus papam. Krzyczałem i biegałem po całej sali, tego dnia nie zapomnę nigdy – mówił brat. Po ogłoszeniu wyników minęło pół godziny, po czym zaczęli zjeżdżać się dziennikarze z różnych zakątków świata. Pod wieczór z Watykanu przyjechał ksiądz Dziwisz, by zabrać rzeczy Wojtyły. I tak to się niewinnie zaczęło. Papież miał w zwyczaju obwiniać mnie za wszystko – wyjaśnia, bo to ja wiozłem go dwa razy na konklawe, a tylko raz odebrałem – wspomina. Jak można tak człowieka wywieźć i po niego nie przyjechać – lubił żartować papież.
Jan Paweł II był szczególną osobą, nie tylko dla naszego gościa, lecz dla całego świata, ale nie wszyscy mieli to ogromne szczęście być z nim tak blisko, bratu Marianowi to się udało. Głosi więc świadectwo odwiedzając różne parafie (był w ponad osiemdziesięciu), udziela wywiadów. Oprócz Ojca Świętego, brat Marian miał przyjemność obcować z Matką Teresą, różnymi biskupami, a także innymi wielkimi osobistościami.

Świadectwo wiary.
Wizyta naszego gościa sprawiła, że znów przypomnieliśmy sobie o naukach wygłaszanych przez Jana Pawła II, ale spotkanie to miało jeszcze jeden cel – otóż zakonnik chciał nam pokazać, że pomimo tego iż Karol Wojtyła zabrnął bardzo daleko, bo w hierarchii kościoła – najwyżej, to w głębi duszy pozostał prostym człowiekiem, którym jako papież nigdy nie zapomniał być.

mgr Marzena Adamczak
mgr inż. Magdalena Połczyńska


 
Patronat
Politechniki
Poznańskiej

bip

Uwaga!

Nowa osoba do kontaktu w sprawie wynajęcia sali sportowej
Hubert Maćkowski
tel. 723 464 265Certyfikaty i odznaczenia
Gratulacje i podziękowania


Nasi Partnerzy

zobacz »