Konferencja naukowa we Wschowie i w Lesznie
25.10.2019 r.
Konferencja naukowa we Wschowie i w Lesznie.
W dniach 24 i 25 października br. odbyła się konferencja naukowa zorganizowana przez Stowarzyszenie Czas A.R.T., Muzeum Okręgowe w Lesznie oraz Muzeum Ziemi Wschowskiej. Tematem wiodącym było „Dziecko na ziemi wschowskiej i pograniczu wielkopolsko-śląskim”.
Prelegentami byli m.in. pracownicy naukowi Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu Opolskiego, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, pracownicy Muzeum Okręgowego w Lesznie, Muzeum Ziemi Wschowskiej we Wschowie, Akademii Pomorskiej w Słupsku.
Tematyka wykładów była różnorodna i doskonale wpisywała się w wątek tematyczny realizowany na zajęciach z historii i społeczeństwa „kobieta i mężczyzna, rodzina”. Największe zainteresowanie wywołał wykład na temat historii budowy Pomnika Dzieci Głogowskich w Głogowie oraz wykład na temat epitafiów dziecięcych w lapidarium rzeźby nagrobnej w Lesznie.
Wykładom, które odbywały się w dawnej synagodze w Lesznie towarzyszyła wystawa książek dla dzieci oraz wystawa „Ach śpij kochanie … Leszczyńskie sypialnie w latach 1900-1956”.
D.B.

Odbiór świadectw
maturalnych
od 8 lipca 2025 r.
od godz. 10:00
pokaż »
« ukryj

Odbiór świadectw
maturalnych
Odbiór świadectw maturalnych
od 8 lipca 2025 r. od godz. 10:00

Konkurs
„Hejt, a Ty – po której stornie jesteś”
do 15 września 2025
zgłoszenia do 15 września
pokaż »
« ukryj

Konkurs
„Hejt, a Ty – po której stornie jesteś”

Reaguj na przemoc
Ośrodek Pomocy Społecznej w Śmiglu apeluje:
Reaguj na przemoc. Niech zamknięcie w domu nie zamyka furtki do szukania pomocy.
W mediach pojawia się wiele informacji alarmujących o wzrastającej przemocy domowej. Powodem negatywnych zdarzeń w rodzinach (kłótni, awantur, konfliktów, napięć emocjonalnych, które mogą prowadzić do przemocy), jest z pewnością szczególna sytuacja w jakiej się znajdujemy.
Zjawisko epidemii i związanej z tym izolacji nie było nam do tej pory znane. Powoduje lęk o zdrowie, życie, pracę, bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich. Z tak skrajnymi emocjami trudno sobie poradzić. Lęk może prowadzić do negatywnych emocji, a te zaś do niekontrolowanej złości i wybuchu agresji.
Nie pozwól by lęk zdominował życie i działanie.
Reaguj na przemoc. Reaguj kiedy zauważysz, że ktoś nie radzi sobie z emocjami. Reaguj kiedy sam doznajesz przemocy.
Pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej w Śmiglu pozostają w gotowości do udzielania wsparcia i pomocy. Epidemia nie zamyka furtki do szukania pomocy.
Przerwij przemoc i skontaktuj się z pracownikiem Ośrodka Pomocy Społecznej. Oferujemy wsparcie psychologiczne, pomoc prawnika, mediacje, rozmowy wspierające.
Zadzwoń: 65 5180 969 lub 515 541 575
W sytuacjach alarmowych 112
Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111
Całodobowo numer tel. na Niebieską Linię 800 120 002
Monika Wyszogrodzka-Bobrowska
Starszy Specjalista Pracy Socjalnej