„Tramwajem przez historię najnowszą.”
24.10.2018 r.
„Tramwajem przez historię najnowszą.”
Wycieczka klasy 1 loa do Poznania wpisuje się w obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Temat zajęć brzmiał „Tramwajem przez historię najnowszą. Śladami Powstania Wielkopolskiego”. Wszyscy Wielkopolanie są dumni z powstania, które wpłynęło na decyzję o przyłączeniu Wielkopolski do odrodzonego państwa polskiego.
Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy przed pomnikiem poświęconym Powstańcom Wielkopolskim. Następnie pojechaliśmy zabytkowym tramwajem do centrum miasta. Przejażdżka takim tramwajem była największą atrakcją wycieczki. Pani przewodnik opowiadała nam o miejscach związanych z przebiegiem walk powstańczych w Poznaniu. W trakcie krótkiego spaceru zobaczyliśmy m.in. Plac Wolności, na którym powstańcy złożyli uroczystą przysięgę, pomnik poświęcony 15 Pułkowi Ułanów Poznańskich, czy też budynek Bazaru, w którym zatrzymał się Ignacy Jan Paderewski.
Wycieczka odbyła się dzięki współpracy z IPN Oddział w Poznaniu, który kieruje do uczniów i nauczycieli ofertę ciekawych zajęć edukacyjnych o tematyce historycznej.
D.B.

Konkurs
„Hejt, a Ty – po której stornie jesteś”
do 15 września 2025
zgłoszenia do 15 września
pokaż »
« ukryj

Konkurs
„Hejt, a Ty – po której stornie jesteś”

Reaguj na przemoc
Ośrodek Pomocy Społecznej w Śmiglu apeluje:
Reaguj na przemoc. Niech zamknięcie w domu nie zamyka furtki do szukania pomocy.
W mediach pojawia się wiele informacji alarmujących o wzrastającej przemocy domowej. Powodem negatywnych zdarzeń w rodzinach (kłótni, awantur, konfliktów, napięć emocjonalnych, które mogą prowadzić do przemocy), jest z pewnością szczególna sytuacja w jakiej się znajdujemy.
Zjawisko epidemii i związanej z tym izolacji nie było nam do tej pory znane. Powoduje lęk o zdrowie, życie, pracę, bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich. Z tak skrajnymi emocjami trudno sobie poradzić. Lęk może prowadzić do negatywnych emocji, a te zaś do niekontrolowanej złości i wybuchu agresji.
Nie pozwól by lęk zdominował życie i działanie.
Reaguj na przemoc. Reaguj kiedy zauważysz, że ktoś nie radzi sobie z emocjami. Reaguj kiedy sam doznajesz przemocy.
Pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej w Śmiglu pozostają w gotowości do udzielania wsparcia i pomocy. Epidemia nie zamyka furtki do szukania pomocy.
Przerwij przemoc i skontaktuj się z pracownikiem Ośrodka Pomocy Społecznej. Oferujemy wsparcie psychologiczne, pomoc prawnika, mediacje, rozmowy wspierające.
Zadzwoń: 65 5180 969 lub 515 541 575
W sytuacjach alarmowych 112
Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111
Całodobowo numer tel. na Niebieską Linię 800 120 002
Monika Wyszogrodzka-Bobrowska
Starszy Specjalista Pracy Socjalnej