Zajecia z kuchni irlandzkiej
19.02.2019 r.
We wtorek 19 lutego klasa 2 tżug, pod czujnym okiem Pani Renaty Fijałkowskiej i Pani Katarzyny Snela, doskonaliła swoje umiejętności kulinarne wykonując potrawy kuchni irlandzkiej.
Na początek uczniowie wybrali przepisy z „The Irish Granny’s pocket Recipe Book and Farmhouse Kitchen”, następnie receptury potraw zostały przetłumaczone na język polski oraz została zrobiona lista zakupów. Na zajęciach gastronomicznych uczniowie, posługując się oryginalnymi przepisami przygotowali posiłek składający się z:
• Starter: Ham and Cheese Pies, Irish Eggs
• Soup: Pea Soup, Spinach and Mushroom Soup
• Maine course: Beef Stew with dumplings
• Dessert: Summer Pudding, Queen Cakes, Lemonade.
Dania zostały wyeksponowane na przygotowanym w barwach irlandzkich stole, a w czasie posiłku uczniowie oglądali irlandzkie krajobrazy. Myślę, że niektóre przepisy zagoszczą ponownie na naszym stole w szkole i w domu.

Konkurs
„Hejt, a Ty – po której stornie jesteś”
do 15 września 2025
zgłoszenia do 15 września
pokaż »
« ukryj

Konkurs
„Hejt, a Ty – po której stornie jesteś”

Reaguj na przemoc
Ośrodek Pomocy Społecznej w Śmiglu apeluje:
Reaguj na przemoc. Niech zamknięcie w domu nie zamyka furtki do szukania pomocy.
W mediach pojawia się wiele informacji alarmujących o wzrastającej przemocy domowej. Powodem negatywnych zdarzeń w rodzinach (kłótni, awantur, konfliktów, napięć emocjonalnych, które mogą prowadzić do przemocy), jest z pewnością szczególna sytuacja w jakiej się znajdujemy.
Zjawisko epidemii i związanej z tym izolacji nie było nam do tej pory znane. Powoduje lęk o zdrowie, życie, pracę, bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich. Z tak skrajnymi emocjami trudno sobie poradzić. Lęk może prowadzić do negatywnych emocji, a te zaś do niekontrolowanej złości i wybuchu agresji.
Nie pozwól by lęk zdominował życie i działanie.
Reaguj na przemoc. Reaguj kiedy zauważysz, że ktoś nie radzi sobie z emocjami. Reaguj kiedy sam doznajesz przemocy.
Pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej w Śmiglu pozostają w gotowości do udzielania wsparcia i pomocy. Epidemia nie zamyka furtki do szukania pomocy.
Przerwij przemoc i skontaktuj się z pracownikiem Ośrodka Pomocy Społecznej. Oferujemy wsparcie psychologiczne, pomoc prawnika, mediacje, rozmowy wspierające.
Zadzwoń: 65 5180 969 lub 515 541 575
W sytuacjach alarmowych 112
Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111
Całodobowo numer tel. na Niebieską Linię 800 120 002
Monika Wyszogrodzka-Bobrowska
Starszy Specjalista Pracy Socjalnej