Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Kasprowicza w Nietążkowie
Close X

Zespół Szkół Ponadpodstawowych

im. Jana Kasprowicza w Nietążkowie

Środa, 28 października 2020 r.
Wstecz
Nasi wolontariusze laureatami
06.2015 r.

„Stosunek do zwierząt jest miarą człowieczeństwa”

Wiedzą o tym doskonale wolontariusze, którzy od 2010 roku w każdą sobotę spotykają się w przytulisku w Koszanowie w celu niesienia pomocy bezdomnym zwierzętom.
Nie raz zmierzyli się z bezmiarem okrucieństwa w stosunku do bezbronnych zwierząt. Rozmawiamy i zastanawiamy się z czego to wynika? Bardzo często jest to wynikiem totalnej głupoty i braku wiedzy. Ludzie nie wiedzą, że zwierzęta kochają, czują i cierpią. Dlatego tak ważna jest edukacja i uczulanie ludzi, szczególnie młodych na cierpienia zwierząt. Nie jesteśmy jedyni na ziemi i zawsze powinniśmy o tym pamiętać.
Wolontariusze to młodzież powiatu kościańskiego – opiekunem, a także wolontariuszem jest Maria Depczyńska, nauczycielka Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Nietążkowie. Działania wolontariuszy to nie tylko wyprowadzanie psów na spacer, sprzątanie kojców, mycie misek, nalewanie wody i nakładanie jedzenia. Młodzież prowadzi tymczasowe domy adopcyjne, w których opiekuje się zwierzętami podrzuconymi do przytuliska lub bezdomnymi znalezionymi na ulicy. Znajdują psy, którym właściciele nie zapewniają odpowiednich warunków życia a następnie różnymi sposobami starają się nakłonić właścicieli do zmiany tych warunków lub oddania psa lub kota. Następnie znajdują mu nowy dom lub zapewniają tymczasowy pobyt w przytulisku. Podczas tego pobytu pies jest poddawany wielu zabiegom weterynaryjnym, które często ratują mu życie lub zapewniają odzyskanie pełnej sprawności. Podstawowe zabiegi weterynaryjne są wykonywane na koszt gminy ale często warunkiem skutecznej adopcji jest sterylizacja za którą płacą wolontariusze lub znajdują wśród najbliższych i znajomych osoby finansujące te zabiegi. Gmina od września do grudnia 2014 roku sfinansowała sterylizację 6 psów. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu wolontariuszy, szczególnie Huberta Nowaka, Marleny Białas i Pauliny Cudnej, około 200 psów znalazło dom w ciągu czterech lat. Młodzież prowadzi stronę na facebooku „SOS DLA ZWIERZĄT ŚMIGIEL”, która równocześnie jest internetową tablicą informacyjną o adopcji. Wspólnie z Towarzystwem Przyjaciół Zwierząt prowadzimy „Bazarek” na którym sprzedajemy różne drobiazgi, a za uzyskane pieniądze możemy pomagać bezdomnym zwierzętom. Dzięki zamieszczanym na facebooku oraz na innych portalach internetowych zdjęciom i informacjom często odnajdują się właściciele zagubionych psów. Młodzież pracująca w przytulisku jest wspaniała – daje zwierzętom miłość, serce, ręce do głaskania, poświęca wolny czas i co ważne pozwala odzyskać wiarę w człowieka co często trwa miesiącami. Wolontariusze są nieustępliwi w walce o godne życie czworonogów, a psy kochają ich bezgranicznie. Wolontariusze marzą o tym żeby w Polsce tak jak w Stanach Zjednoczonych istniała policja dla zwierząt, która zmuszałaby właścicieli zwierząt do godnego ich traktowania.
Młodzież pracująca w przytulisku robi wszystko żeby psy znalazły domy.
WOLONTARIUSZE:
- Marlena Białas
- Maria Depczyńska – nauczycielka w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Nietążkowie
- Anna Majorczyk
- Justyna Spalona – nauczycielka w przedszkolu w Śmiglu
- Aneta Nowak
- Paulina Stachowiak
- Hubert Nowak
- Kuba Przymus
- Radek Styziński
- Bartosz Larek
- Patryk Samelczk
SZKOŁA PODSTAWOWA W ŚMIGLU:
- Maja Szumacher
- GIMNAZJUM W ŚMIGLU:
- Mateusz Hałas
- Blanka Mleczak
SZKOŁA PODSTAWOWA W STARYM BOJANOWIE:
- Igor Lemański
- Adam Kędziora
- Katarzyna Lewandowska
ZESPÓŁ SZKÓŁ W KOŚCIANIE:
-Marta Ławniczak
- Mikołaj Cudny
UNIWERSYTET PRZYRODNICZY W POZNANIU:
- Paulina Cudna
- Bartosz Ławniczak
LICEUM NR.1 W KOŚCIANIE:
- Aleksandra Maćkowiak
LICEUM NR.1 W LESZNIE:
- Wiktoria Kucharczak

 
Patronat
Politechniki
Poznańskiej

bip

Wynajem

pomieszczeń szkolnych


Certyfikaty i odznaczenia
Gratulacje i podziękowania


Nasi Partnerzy

zobacz »zamknij

Od 26 października do 8 listopada w szkole jest realizowane nauczanie zdalne.

W związku z koniecznością zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa SARS-CoV-2 Zespół Szkół Ponadpodstawowych
im. Jana Kasprowicza w Nietążkowie informuje,
że od dnia 26 października 2020 r. do odwołania nie przyjmuje klientów w siedzibie szkoły – ul.Dudycza 4, 64-030 Śmigiel. W zależności od sytuacji epidemiologicznej w kraju okres ten może zostać wydłużony.

W związku z powyższym, wszelkie sprawy proszę załatwiać drogą telefoniczną (65 518 00 27, 792 280 589), mailową (sekretariat@zspnietazkowo.pl) lub za pośrednictwem dziennika elektronicznego.

We wskazanym wyżej terminie nie będą przyjmowane ustne skargi i wnioski w ramach przyjęć obywatelskich.
Arleta Adamczak-Puk
Dyrektor Szkoły