Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Close X

Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Kasprowicza w Nietążkowie

solidarni-z-ukrainą Facebook

Niedziela, 28 maja 2023 r.
aktywna tablica
Szko��a w ���Programie Bogolubowa ��� Infelda���
21.10.2016 r.

 • Szko��a w ���Programie Bogolubowa ��� Infelda���
   


 • Szko��a w ���Programie Bogolubowa ��� Infelda���
   


 • Szko��a w ���Programie Bogolubowa ��� Infelda���
   


 • Szko��a w ���Programie Bogolubowa ��� Infelda���
   


 • Szko��a w ���Programie Bogolubowa ��� Infelda���
    • Szko��a w ���Programie Bogolubowa ��� Infelda���
   


 • Szko��a w ���Programie Bogolubowa ��� Infelda���
   


 • Szko��a w ���Programie Bogolubowa ��� Infelda���
   W ubiegły piątek gościliśmy w naszej szkole wybitnego naukowca dr. Artura Pietrykowskiego. Wizyta była kontynuacją programową dydaktyki naukowej skierowanej do młodzieży szkół średnich przez Zjednoczony Instytut Badań Jądrowych w Dubnej. Dzięki zaangażowaniu pań: Marii Depczyńskiej i Magdaleny Połczyńskiej udało się zaprosić tak zacnego gościa do naszej szkoły.
Program Bogolubowa – Infelda jest aktywnym programem edukacyjnym skierowanym do młodych ludzi zainteresowanych naukami ścisłymi. W lipcu br. Instytut w Dubnej odwiedziła pani Magdalena Połczyńska – nauczyciel chemii.
„Nasza szkoła została zaproszona do przystąpienia do programu w bieżącym roku. Byłam w Dubnej w lipcu na tygodniowym szkoleniu, gdzie miałam możliwość zapoznania się ze specyfiką badań jądrowych prowadzonych w Instytucie. Byłam jednym z 15 nauczycieli i wykładowców z całej Polski – mówiła pani Magdalena Połczyńska – którzy zostali zaproszeni do współpracy z ZIBJ. To w Dubnej miałam możliwość zapoznania się z założeniami programu a także uczestniczyć w wykładach prowadzonych przez naszego Gościa jak i innych wybitnych naukowców pracujących w Instytucie”.
W wykładzie dr Artur Pietrykowski opowiadał o badaniach wszechświata.
„W czasach, w których zdaje się, że prawie wszystko zostało zbadane, naukowcy wciąż szukają odpowiedzi na fundamentalne pytania. Problemem otwartym jest np. to, jak wygląda kwantowa teoria grawitacji, która pozwoliłaby dotrzeć do tego, jak wyglądał wszechświat na samym jego początku” – mówił naukowiec. „Wiedza ta znalazłaby zastosowanie także w życiu codziennym, np. jeśli uda się opanować grawitację na poziomie kwantowym, to być może uda się stworzyć nowe silniki wykorzystujące siłę grawitacji czy tunele czasoprzestrzenne”.
Fizyk uspokaja też, że dotychczasowe badania pokazują, że końca wszechświata nie będzie: – „Będzie natomiast jego coraz bardziej przyspieszająca ekspansja, czyli wszechświat nigdy się nie skończy, a będzie się coraz bardziej rozszerzał. Ta przyspieszona ekspansja jest rządzona obecnością tzw. ciemnej materii, ciemnej energii, która działa antygrawitacyjnie. Ta antygrawitacja może oczywiście prowadzić do rozrywania się różnych obiektów, ale zaręczam, że nie stanie się to za czasów życia tego układu słonecznego” – dodaje naukowiec.
Program Bogolubowa – Infelda obejmuje nie tylko spotkania z naukowcami, ale też zbieranie materiału organicznego potrzebnego naukowcom do badań. W poprzednich edycjach młodzież uczestniczyła w programie „Mchy”, w którym przyczyniła się do powstania mapy promieniotwórczych zanieczyszczeń Europy.

MPe-dziennik   e-learning
 zdjecie-do-mlegitymacji

Patronat
Politechniki
Poznańskiej


Inspektor ochrony danych
Grzegorz Król  
e-mail: iod(m)zspnietazkowo.pl


Certyfikaty i odznaczenia

zobacz »

Gratulacje i podziękowania


Nasi Partnerzy

zobacz »// //$szer="640"; //$srodek="margin-left: -".($szer/2)."px"; //echo "
//"; ?>